Düzenle
MODEL İNDİRME BAĞLANTISI
Galaxy Win Siteye git

Bu makalemizde Samsung Galaxy Win ( GT-I8552B GT-I8558
GT-I8552
SHV-E500S
GT-I8550L
SCH-I869
GT-I8550E ) cihazına nasıl root atabileceğinizi anlatacağız.

Yukarıda sunulan linke tıklayıp açılan sitenin arama çubuğuna cihazınızın model numarasını girerek (örn. SM-920F) arama yapın ve açılan linkten Android sürümünüzü dikkate alarak root dosyanızı indirin. Yapım numarasının cihazınızdan farklı olması herhangi bir soruna yol açmamaktadır. Ancak Android sürümünüz belirtilen sürümden farklı ise root atma işlemi bazen başarısız olabilmektedir.

Telefonunuza Root Atmanın Avantajları

 • Android cihazınıza farklı Custom ROMlar yükleyebilirsiniz
 • Size dayatılan ve silinemeyen çeşitli Samsung ve Google uygulamalarını silebilirsiniz
 • Android cihazınızı çeşitli uygulamalar ve modüllerle dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz

Telefonunuza Root Atmanın Dezavantajları

 • Bildiğiniz gibi root atmak “süper kullanıcı” yetkilerini elinize almanız demek. Bu “süper kullanıcı” yetkileriyle telefonunuzun sistem dosyalarına erişebilmeniz kimi zaman yararlıyken kimi zaman da zararlı olabiliyor. Örneğin erişebildiğiniz sistem dosyalarını silmeniz halinde telefonunuzda çeşitli sıkıntılar, çökmeler meydana gelebilir.
 • Root atmak cihazınızı garanti dışı bırakır

Dosya İndirme

İlk önce size yukarıda vermiş olduğumuz “.zip” dosyasını indirin. İndir butonuna tıkladıktan sonra indirme işlemi 1-60 sn arasında başlayacaktır.

Rahat çalışabilmeniz için “.zip” dosyasını masaüstünüze klasöre çıkartın. Dosya içerisinde aşağıdaki fotoğrafta da gösterildiği gibi “odin” programı ve “.rar.md5” dosyası çıkacaktır. “.rar.md5” dosyası telefonumuza gömeceğimiz dosya olup, geriye kalan dosyalar ise “Odin” programının dosyaları olmaktadır.

ODIN programı tools klasörünün içerisinde,

.tar.md5 uzantılı root dosyası image klasörünün içerisinde yer almaktadır.

Cihaz Ayarları

Cihazınızın ayarlar bölümünde bulunan “cihaz hakkında veya telefon hakkında veya cihaz bilgisi veya telefon bilgisi” bölümüne girin. Yapım Numarasına 7 defa dokunun artık geliştiricisiniz uyarısını aldıktan sonra tekrar ayarlar bölümüne dönün ve Geliştirici Seçenekleri isimli bölümün açıldığını göreceksiniz. Geliştirici Seçenekleri içerisinde bulunan “USB Hata Ayıklama”, “OEM Kilidini Aç” (OEM kilidi her cihazda olmayabilir eğer yok ise herhangi bir soruna yol açmamaktadır.) seçeneklerini aktif edin.

Daha sonra yine Ayarlar bölümündeki Güvenlik bölümü içerisine bulunan Bilinmeyen Kaynaklardan Uygulama Yüklemeye izin verin.

Not: Bu uyarı önemlidir lütfen dikkate alın. OEM Kilidini açtıktan sonra ve root atma işlemi başarı ile tamamlandıktan sonra bir daha asla OEM Kilidini KAPATMAYIN ta ki rootu cihazdan kaldırana dek. Eğer rootlu bir cihazda OEM Kilidini kapatırsanız cihaz açılış esnasında takılı kalabilmektedir. Eğer OEM kilidini yanlışlıkla kapatmanız neticesinde cihaz açılışta takılırsa korkacak bir şey yok içerisindeki veriyi silmeden cihazı kurtarma yolu vardır. Bunun için cihazın modeline uygun firmware yüklemek gerekmektedir.

Ön Şartlar

İşleme başlamadan önce bir kez daha hatırlatalım.

 • OEM Kilidinizin açık olduğuna emin olun
 • Telefonunuzda %70 ve üzeri şarj olmalı
 • İşlemleri eksiksiz takip edin aksi halde telefonunuz brick olabilir.
 • Bu root işlemi yalnızca konu başlığında verilen modeller içindir.

Samsung Galaxy Win Root Atma

 

Cihazı Download Mode’a Alma

Yukarıda size vermiş olduğumuz dosyayı indirikten sonra cihazınızı “download mode” a almanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken cihazınızı kapatın, kapattıktan sonra “power(açma/kapama)”,” Ses Kısma” ve “home” tuşlarına aynı anda basın. Eğer Home tuşunuz yoksa power ve ses kısma düğmelerine basmanız yeterli olacaktır. Düğmelere basılı kaldıktan sonra karşınıza “Devam Et(Continue)”, “Vazgeç(Cancel)” seçenekleri gelecektir. Devam etmek için “Ses Açma” tuşunu basın. Devam ettikten sonra cihazınız aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi download mode’a düşecektir.

Slider

 

ODIN Programının Açılması Ve Telefonu Bilgisayara Bağlama

İndirmiş olduğunuz ve masaüstüne çıkardığınız dosya içerisinde “Odin3-v…exe” programını sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Programı açtıktan sonra Download Mode almış olduğunuz telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. Telefonu bağladıktan sonra Odin Programının telefonu otomatik olarak tanıyacak. Telefonu tanıdıktan sonra Odin programının “ID:COM” yazısının üzerinde aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi mavi bir yazı çıkacak.

 

.rar.md5 Dosyasını Yükleme

Odin programını çalıştırıp cihazımızı bilgisayara bağlayıp odin programı tarafından cihazın tanınmasından sonra program üzerinde bulunan “AP” butonuna tıklayıp indirmiş olduğumuz “.tar.md5” dosyasını seçin. Dosya seçildikten sonra sol tarafta “Checking MD5 finished Successfully” yazıcı çıkacak. Bu yazı çıktıktan sonra “Start” butonuna tıklayın. Start Butonuna tıkladıktan sonra 5-10 dk civarı bekleyin. Programının sol tarafında “All threads completed.(succeed 1 / failed 0) yazısı çıkacak ve programının en üstünde ise aşağıdaki resimlerde de görüldüğü gibi yeşil renkli “PASS” yazısı çıkacak. PASS yazısı çıktıktan sonra işlemimiz bitmiş oluyor ve otomatik olarak telefonunuz başlamış olacak. Bu işlemler sırasında PASS yazısını görene kadar telefonu bilgisayardan bağlantısını kesmeyin. Hayırlı olsun cihazınızı rootlamış bulunmaktasınız.

Slider

 

Root Kaldırma

Arkadaşlar bütün bu işlemlerden sonra telefonunuz otomatik olarak yeniden başlatılacak. Uygulamalar arasında “SuperSu” isimli bir uygulama yüklenmiş olduğunu göreceksiniz. Bu uygulamayı cihazınızdan hiç silmeyin. Eğer rootu kaldırmak isterseniz SuperSu uygulamasını girin Ayarlar kısmında Rootu Kaldır seçeneğine tıklayın karşınıza gelen seçeneklere Evet diyerek onaylayın. Telefonunuz otomatik olarak yeniden başlatılacak ve SuperSu isimli uygulamanın telefonunuzdan silindiğini göreceksiniz. Bu şekilde Rootu kaldırmış olursunuz.

Format Atma

Her root atma işlemi bazen başarılı olamayabiliyor. Bazen telefonlar çeşitli buglara girebiliyor bunlardan bir tanesi de telefonun sürekli Samsung yazısında kalıp, hiç açılmaması. Eğer bu veya bunun haricindeki bir duruma denk gelirseniz telefonunuza format atmak sorunun çözümlerinden bir tanesi olabilir. Eğer akıllı telefonunuza format atmanız gerekiyorsa aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 1. Telefonunuzu kapatın
 2. Ses açma + güç + ev tuşuna aynı anda basın, Samsung yazısını gördükten 1-2 saniye sonra bırakın
 3. Açılan TWRP menüsünden “Wipe” butonuna tıklayın
 4. Açılan yeni pencereden “Advanced Wipe” butonuna tıkladıktan sonra “Dalvik Cache” ve “Cache ” seçeneklerini seçin ve aşağıda yer alan sürgüyü sağa doğru kaydırın. Tüm bu işlemler sonucunda telefonunuza format atılacaktır.

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Tüm Hakkı Saklıdır.

mobiltopluluk.comendetay.com 

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?