Galaxy S9 ve S9 Plus’ta ekran görüntüsü almak çok kolay ve bunu yapmanın birden fazla yolu var.  Ekran görütüsü almak için 5 farklı yöntemden yararlanabilirsiniz. Bu yöntemlerin bazıları tüm Android akıllı telefonlarda çalışır, bazıları ise Samsung’un Galaxy model akıllı telefonlarına özgüdür.

İşte Galaxy S9 ve S9 Plus’ta Ekran Görüntüsü Almanın 5 Farklı Yolu

Yöntem 1:  Tuşlara basılı kalın

Bu, neredeyse tüm Android akıllı telefonlarda çalışan ekran görüntüsü almanın en yaygın yoludur. Yapacağınız tek şey güç tuşuna ve ses kısma tuşuna aynı anda basmak. İşlemi gerçekleştirdikten 2 saniye sonra aldığınız ekran görüntüsüne erişebilirsiniz.

Adım adım:

 1. Ekran görüntüsü almak istediğiniz içeriğe gidin
 2. Sesi kısma ve güç düğmelerine aynı anda basın.
Yöntem 2:  Avucunuzu Kullanarak Ekran Görüntüsü Alın

Avucunuzu kullanarak tek bir hamleyle ekran görüntüsü alabilirsiniz. İlk başta kullanışsız gözükse de buna alıştığınız taktirde işlerinizi gayet kolaylaştıran bir yöntem. Tek yapmanız gereken avucunuzun kenarını tüm ekran boyunca soldan sağa veya tam tersine kaydırmak.

Bu özelliği kullanmadan önce bir kaç ayarı aktif etmeniz gerekmekte. Sırasıyla Ayarlar>Gelişmiş Özellikler yolunu izleyerek “Avuç İçi Kaydırma” özelliğini aktif edin.

Adım adım:

 1. Ekran görüntüsü almak istediğiniz içeriğe gidin
 2. Avucunuzu ekranın en solundan en sağına doğru hafifçe kaydırın.
Yöntem 3: Akıllı Yakalama

S9 ve S9 Plus’ta ekran görüntüsü almanın bir diğer yöntemi de akıllı yakalama özelliği. Bu özellik sayesinde görüntülediğiniz web sitesinin ekran görüntüsünü baştan sona kadar alabilirsiniz.

Ses kısma ve güç tuşlarına aynı anda basılı kalarak (yöntem 1) veya avucunuzun içini soldan sağa doğru kaydırarak (yöntem 2) ekran görüntüsü aldığınızda yeni bir pencere açılır, açılan pencerenin alt kısmında “yakalanan görüntüyü kaydır” kutucuğu çıkar o kutucuğa dokunduğunuz zaman telefonunuzun sağ köşesinde kaydırma çubuğu çıkar o kutucuğu yavaşça ekran görüntüsü almak istediğiniz kısıma kadar kaydırıp bıraktığınız zaman ekran görüntüleriniz alınır ve otomatik olarak birleştirilir.

Bu özelliğin çalışması için “akıllı yakalama” nın aktif olması gerekmekte. Sırasıyla Ayarlar>Gelişmiş Seçenekler yolunu izleyerek “Akıllı Yakalama” özelliğini aktif edin.

Adım adım:

 1. Ekran görüntüsü almak istediğiniz içeriğe gidin
 2. Tuşları kullanarak veya avucunuzun içini kullanarak ekran görüntüsü alın
 3. Ekranın en altında bulunan “yakalanan görüntüyü kaydır” seçeneğine dokunun
 4. Ekran görüntüsü almak istediğiniz kısma gelene kadar kaydırma çubuğunu aşağı doğru çekin ve bırakın.
Yöntem 4: Bixby Tuşu

Bixby, basit bir ses komutu ile Galaxy S9’da bir ekran görüntüsü almanızı sağlar.  Ses tuşlarının altında bulunan Bixby düğmesini basılı tutun ve İngilizce “Take a screenshot” deyin.

Alternatif olarak, düğmeye basıp Samsung’un dijital asistanını “Hi Bixby” diyerek uyandırabilirsiniz, ancak bu özelliği kullanmak için Bixby ana sayfası> Ayarlar> Sesle Uyandırma seçeneğine giderek bu özelliği ayarlamanız gerekmekte.
Adım adım:
 1. Ekran görüntüsü almak istediğiniz içeriğe gidin
 2. Bixby tuşunu basılı tutun veya “Hi Bixby” deyin.
 3. Dijital asistan aktive edildiğinde “Take a screenshot” deyin.
Yöntem 5: Google Asistan

Bixby’ye ek olarak, Galaxy S9/S9’ın  Google Asistan’ı var, Google Asistan da ses komutuyla çalışıyor. Tek yapmanız gereken güç tuşuna basılı tutup 2-3 saniye sonra “OK Google” deyip ardından da “Take a screenshot” demeniz.
Adım adım:
 1. Ekran görüntüsü almak istediğiniz içeriğe gidin
 2. Güç tuşuna basılı tutup “OK Google” deyin.
 3. Google Asistan açıldıktan sonra “Take a screenshot” deyin.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Tüm Hakkı Saklıdır.

mobiltopluluk.comendetay.com 

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?