Safari İndirme Konumunu Değiştirme

İOS 13 ve iPhone’da Safari için yerleşik bir indirme yöneticisi tanıtımı, Apple tarafından yapılan hoş bir hamle oldu. Son olarak, Dosyaları Paylaş Sayfasını karıştırmadan veya üçüncü taraf tarayıcılara veya dosya yöneticilerine güvenmeden indirebilirsiniz.

Ancak, Safari’nin indirme yöneticisinin dosyalarınızı kopyaladığı varsayılan konum sizin için bir sorun olabilir. Tüm indirmeler iCloud Drive’a kaydedilir, yani indirdiğiniz dosyaların da iCloud’a yeniden yükleneceği anlamına gelir. Ama neyse ki, sonsuza dek aynı şartlara bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Bu makalemizde size Safari İndirme Konumunu Değiştirme işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

İster iCloud Drive’da klasörleri değiştirmeyi veya isterse doğrudan dosyalarınızı yerel depolamaya indirmek isteyip istemediğinizi kolayca seçebilirsiniz. Ayrıca, iCloud Drive’ın yerine üçüncü taraf bulut depolama hizmetlerini kullanma imkanınız bile var.

iCloud Sürücüsündeki Klasörleri Değiştirmek

Varsayılan olarak, Safari dosyalarınızı iCloud Drive’ın kök dizininde “İndirilenler” etiketli bir klasöre indirir. Ancak, indirme konumunu iCloud’da minimum kargaşa ile başka bir klasöre değiştirebilirsiniz.

Adım 1: iPhone veya iPad’inizdeki Ayarlar uygulamasını açın ve ardından listenin en altlarında bulunan Safari’ye dokunun.

       

Adım 2: Safariye dokunduktan sonra Genel bölümüne doğru aşağı kaydırın ve ardından İndirmeler öğesine dokunun. Sonraki ekranda, Diğer’e dokunun.

       

Adım 3: iCloud Drive’da yeni bir konum seçin. Bununla birlikte, indirilen dosyalar yeni dosyaların konumlarının diğer öğelerle karışmasını önlemek için, seçilen konum içinde bir alt klasör oluşturmak her zaman iyi bir fikirdir. Bir alt klasör eklemek için ekranın sağ üst köşesindeki klasör şeklindeki simgeye dokunun. Klasörü adlandırmayı tamamladıktan sonra Bitti’ye dokunun.

       

Adım 4: Değişikliklerinizi kaydetmek için tekrar Tamam’a dokunun ve ardından Ayarlar uygulamasından çıkın.

Sonraki indirmeler şimdi iCloud Drive’da yeni belirtilen konuma kaydedilecek. Eski İndirilenler klasörü içindeki mevcut dosyaları yeni konuma taşımak için Dosyalar uygulamasını kullanın. Bu işlemler sonucu iCloud’daki safari indirme konumunu değiştirme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

iPhone veya iPAD Cihazınızda Yerel Depolamayı Kullanmak

Alternatif olarak, Safari indirmelerini saklamak için iPhone veya iPad’inizdeki yerel depolamayı kullanabilirsiniz. Bu, cihazınızın dosyaları buluta geri yüklemesini durduracak ve iCloud Drive depolama alanı azalıyorsa temiz bir alternatif olarak çalışır. Ayrıca, büyük indirmelerin buluta yeniden yüklenmesi belirli ağ bağlantı hızlarını etkileyebilir. Bu nedenle, indirmelerinizi tamamen yerel depolamada tutmak da bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

İndirme konumunu yerel depolama ile değiştirmek için, Ayarlar uygulamasında Safari’ye dokunun, İndirilenler’e dokunun ve ardından iPhone’umda / iPad’imde’yi seçin.

Varsayılan olarak, Safari’nin indirme yöneticisi iPhone’um / iPad’imde otomatik olarak bir İndirilenler klasörü oluşturacaktır. Bununla birlikte, önceden var olan farklı bir klasöre geçebilir veya Diğer seçeneğini kullanarak yeni bir tane bile oluşturabilirsiniz. Bu işlemler sonucu  safari indirme konumunu değiştirme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

          

Bir kez daha, daha önce indirmiş olduklarınızı iCloud Drive’dan yeni bir yere taşımak istiyorsanız, Dosyalar uygulamasını kullanmanız gerekir.

 

iCloud Yerine Farklı Bir Bulut Servisi Kullanmak

iCloud Drive’a veya doğrudan iPhone veya iPad’inize kaydetmekten ziyade, indirme işlemlerinde Safari’nin gideceğiniz yeri olarak hizmet vermek için Google Drive, Dropbox veya OneDrive gibi büyük üçüncü taraf bulut depolama sağlayıcılarından yararlanabilirsiniz.

iPhone veya iPad’inizdeki ilgili bulut uygulamalarını önceden kurmuş ve oturum açtıysanız, bunları Dosyalar uygulaması aracılığıyla etkinleştirmeniz gerekir. Bundan sonra, bunlardan herhangi birini Safari’nin varsayılan indirmesi olarak belirleyebilirsiniz.

 

Adım 1: Dosyalar uygulamasını açın ve ardından ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine dokunun.

          

Adım 2: Daha sonra gelen menüde Düzenle’ye dokunun. Ardından, listelenen her bir servisin yanında bulunan anahtarları açarak kurulu bulut depolarını etkinleştirin.

            

Adım 3: Safari İndirmeleri ekranını (Ayarlar uygulaması> Safari> İndirilenler) ziyaret ederek Safari’nin yeni indirme konumu olarak belirlemek için bir bulut depolama hizmeti seçin.

Varsayılan olarak, Safari’nin indirme yöneticisi seçilen depolama servisi içinde yeni bir konum oluşturacak ve otomatik olarak ‘İndirilenler’ olarak etiketleyecektir. Ancak, iCloud Drive’da olduğu gibi Diğer seçeneğini kullanarak kolayca farklı bir klasöre geçebilir veya bir tane oluşturabilirsiniz.

 

Safari’nin indirme yöneticisi, hem iPhone’a hem de iPad’e çok ihtiyaç duyulan bir eklenti. Gecikmiş, ancak hiç olmadığı kadar iyi bir özellik. Ve bize birden fazla depolama yeri arasından kolayca seçim yapma esnekliği sağladığımız için oldukça da faydalı bir özellik.

 

İlginizi Çekebilir -> Snapchat’te Yollanan Mesajları Silme

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Tüm Hakkı Saklıdır.

mobiltopluluk.comendetay.com 

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?