Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

‘Maalesef, Google Play hizmetleri durduruldu.’  Hiç telefonunuzda bu hatayı gördünüz mü? B hata hala devam ettiği için Android telefonunuzu veya tabletinizi kullanamıyor musunuz? Endişelenmeyin. Bu yazı ile işler değiştirme yolunda büyük bir adım atacaksınız.

Google Play Hizmetleri, telefonunuza önceden yüklenmiş bir uygulama, telefonunuzun normal faaliyetlerini sürdürmesi konusunda çok önemli bir rol oynar. Fakat her şey yanlış giderse Android telefonunuz birden size çeşitli hatalar çıkarmaya başlayacak ve iş gittikçe can sıkıcı bir hal alacak bu hatalardan bir tanesi de ‘Google Play hizmetleri durduruldu.’ hatasıdır. Bu makalede 9 adet olası çözüm yolunu sizlerle paylaşacağız ve bunlardan en az birinin Google Play Hizmetleri Durduruldu adlı sorunu çözüme kavuşturacağını umuyoruz.

Cihazınızı Yeniden Başlatın

Telefonunuzu yeniden başlatarak sorunuzu gidermeye çalışın. Evet. Bazen, telefonu yeniden başlatmak gibi çok basit bir ipucu akla gelmeyen sorunları çözebilir. Bu yüzden bu işlemi denemekte fayda var.

Önbelleği Ve Verileri Temizleyin

Herhangi bir sorunu çözmenize yarayabilecek diğer bir basit çözüm, belirli bir uygulamanın önbelleğini ve verilerini temizlemektir. Bu durumda, Google Play Hizmetleri ve Google Play Store için önbelleği ve verileri temizlememiz gerekir.

Bunlardan herhangi birini yapmak, telefonunuzdan hiçbir veriyi silmez. Ancak, verileri temizlemek sizi Play Store’dan atar ve mevcut ayarlarını sıfırlar. Önbelleğin ve verilerin nasıl temizleneceğini görelim.

  • Telefon ayarlarını açın ve Uygulamalar / Uygulama Yöneticisi’ne gidin.

  • Tüm uygulamalar arasında, Google Play Hizmetlerini arayın.

  • Önce depolama seçeneğine ve ardından bir sonraki ekranda Önbelleği temizle öğesine dokunun.

       

  • Google Play Store için de yukarıdaki ilk üç adımı tekrarlayın. Ardından telefonunuzu tekrar başlatın. Sorun devam ederse, adımları tekrarlayın ve Önbelleği temizle yerine Verileri temizle öğesinin üzerine dokunun.
  • Yüksek ihtimalle bu sorun Google Play Hizmetleri Durduruldu adlı hata mesajını gidermenize olanak tanıyacak.
Google Play Hizmetleri Güncellemelerini Durdurun

Google Play Hizmetleri bir sistem uygulaması olduğundan, onu telefonunuzdan tamamen kaldıramazsınız. Ancak, telefonunuzu otomatik olarak güncellemeye zorlayan fabrika sürümüne geri döndürecek olan güncellemeleri kaldırabilir ve bu sayede herhangi bir sorunu çözebilirsiniz.

     

Bunu yapmak için, ‘Önbelleği Ve Verileri Temizleyin’ yönteminin 1. ve 2. adımlarını izleyin. Ardından, Google Play Hizmetleri ekranında, sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun. Menüden Güncelleştirmeleri kaldır seçeneğini seçin.

Google Play Hizmetlerinin Çalıştığına Emin Olun

Google Play Hizmetlerini devre dışı bırakmak zor. Ama imkansız değil. Olasılıklar Google Play Hizmetleri uygulamasını telefonunuzda devre dışı bırakmış olabilir. Bu durumda, bu uygulamayı yeniden etkinleştirmeniz gerekir.

Bunun için, Ayarlar> Uygulamalar> Google Play Hizmetleri bölümüne gidin. Etkinleştir seçeneğini göreceksiniz, bunun üzerine dokunun. Bu, Google Play Hizmetlerinin devre dışı bırakıldığı anlamına gelir. Ancak, Devre Dışı Bırak seçeneğini gri renkte görürseniz, bu zaten etkin olduğu ve herhangi bir işlem yapmanız gerekmediği anlamına gelir.

 

Google Play Hizmetlerini Güncelleyin

Yüklenmiş diğer uygulamaların aksine, Google Play Hizmetlerini manuel olarak güncellemeniz gerekmez. Bu işlem Android telefonunuz tarafından arka planda otomatik olarak yapılır. Ancak, bazen sorun güncellemenin kendisindedir. Bu nedenle manuel olarak daha yeni veya eski sürüme güncellemeniz gerekir.

 

Cihazınıza Güvenli Modda Önyükleme Yapın

Yeniden başlatmaya benzer şekilde, bazen güvenli modda önyükleme yapmak, Android telefonundaki çeşitli sorunları giderir. Yine, bunu yapmak sizi verileri silmez ve güvenli modda da erişebilirsiniz. Telefonu güvenli modda çalıştırmak, üçüncü taraf uygulamaların neden olduğu sorunları belirlemede de yardımcı olur.

Güvenli modda başlatmak için, farklı güç seçeneklerini görene kadar telefonunuzun güç düğmesini basılı tutun. Kapat seçeneğine dokunun ve basılı tutun. Sizden güvenli moda geçmenizi onaylamanızı isteyen bir pencere açılacaktır. Tamam seçeneğinin üzerine dokunun. Cihazınız sol alt köşedeki Güvenli Mod metni ile gösterilen güvenli modda çalışacaktır.

Yukarıdaki yöntem işe yaramazsa, telefonunuzu kapatın. Kapattıkan sonra, açmak için güç düğmesini basılı tutun. Üretici logosunu görene kadar basılı tutun. Sonra güç düğmesini bırakın ve ses kısma düğmesine basmaya başlayın. En altta Güvenli Mod logosunu görene kadar basılı tutun.

Güvenli moddayken birkaç dakika bekleyin. Google Play Hizmetleri hatası burada görünmezse, üçüncü taraf bir uygulama soruna neden oluyor olabilir. Eğer kısa süre önce yeni bir uygulama yüklediyseniz bu uygulama bu sorunu tetikliyor olabilir bu sorundan kurtulmak için de son yüklediğiniz uygulamayı kaldırmanızda fayda var.

İlginizi Çekebilir -> Android Uygulama Gizleme

 

Uygulama Tercihlerini Sıfırlayın

Play Hizmetleri çekirdek sistem dosyalarına sahip olduğundan, bir sistem ayarının değiştirilmesi performanslarını da etkiler. Bunu düzeltmek için uygulama tercihlerini sıfırlamamız gerekiyor.

Bunu yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur yani telefonunuzdaki veriler üzerinde hiçbir etkisi olmaz. Ancak, izin kısıtlamaları, arka plan verileri, varsayılan uygulamalar ve daha fazlası gibi birkaç şeyi sıfırlar.

Uygulama tercihlerini sıfırlamak için şu adımları izleyin:

  • Ayarlar’ı açın ve Uygulama Yöneticisi / Uygulamalar kategorisine gidin.
  • Cihazınızdaki tüm uygulamalar listelenecektir, üstteki üç nokta simgesine dokunun ve menüden Uygulama tercihlerini sıfırla’yı seçin. Seçiminizi onaylamanızı isteyen bir açılır pencere belirecektir. Açılan penceredeki seçeneği onaylayın.

           

Alternatif olarak, Ayarlar> Sistem> Seçenekleri sıfırla> Uygulama tercihlerini sıfırla seçeneğine gidin. Uygulama tercihlerini sıfırladıktan sonra ne olacağını ayrıntılı olarak öğrenin.

Tarih Ve Saat Ayarlarınızı Gözden Geçirin

Telefonda doğru tarih ve saatin ayarlanması, Google Play Hizmetleri sorunlarının giderilmesine de yardımcı olur. Zamanın doğru olduğundan emin olmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Ayarlar’ı açın ve sisteme gidin.

  • Tarih ve saat üzerine dokunun. Otomatik tarih ve saati etkinleştirin. Zaten etkinse, kapatın ve ardından tekrar etkinleştirin.

     

Cihazınızı İşletim Sistemi Sürümünü Güncelleyin

Bu yöntem,  Google Play Hizmetleri ile ilgili olması durumunda bir kişinin asla aklına gelmeyeceği bir yöntemdir. Ancak, telefon yazılımının güncellenmesi birçok kullanıcı için yararlı olabilir. Bunu yapmak için, Ayarlar> Sistem (veya Telefon Hakkında)> Güncelle seçeneğine gidin. Güncelleme için kontrol et butonunun üzerine dokunun. Bir güncelleme varsa, en kısa zamanda kurun.

Umarım yukarıdaki çözümler Google Play Hizmetlerinden kaynaklanan sorunu çözmeye yetmiştir. Sürekli hata mesajı almak telefonunuzun keyfini çıkarmanıza izin vermiyorsa, ne kadar sinir bozucu olabileceğini biliyorum. Play Hizmetleri ve Play Store için önbelleği temizlemek, çoğu kullanıcı için sorunu çözecektir. Bazıları için, Play Hizmetlerinin güncellenmesi de sorunun çözümlerinden bir tanesi. Sizin için neyin işe yaradığını aşağıdaki yorumlarda bize bildirirseniz diğer kullanıcılar için de fayda sağlamış olursunuz.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Tüm Hakkı Saklıdır.

mobiltopluluk.comendetay.com 

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?