Google Meet, kullanıcıların tek bir çağrıda 250 katılımcıya kadar grup toplantıları yapmalarını ve toplantıları kaydetme ve Google Drive’a kaydetme olanağını sağlar. Google, 16 katılımcıya kadar görüntüleme, toplantılara katılanlar için daha iyi güvenlik koruması, düşük ışık modu, Gürültü azaltma ve Chrome sekmeleri sunma dahil olmak üzere birkaç haftada bir yavaş yavaş yeni özellikler sunuyor.

Yeni özelliklere ek olarak, Google, Google Meet’ı diğer Google hizmetleriyle entegre etmek için çalışıyor. Bu hizmetlerden biri Gmail’dir ve yeni güncellemeyle birlikte Gmail üzerinden Google Meet’te etkinlik oluşturmayı ve etkinliğe katılma sorunsuz hale geldi.

 

Gmail’de Google Meet entegrasyonu nedir?


Google, Google Meet hizmetini doğrudan kullanıcıların Gmail hesabına entegre etti. Bu, web tarayıcınızda Google Meet’ı açmanıza gerek kalmadan bir toplantı oluşturabileceğiniz veya Google Meet’te önceden oluşturulmuş bir toplantıya doğrudan Gmail üzerinden katılabileceğiniz anlamına gelir. Bu özellik şu anda bir web tarayıcısı kullanarak bilgisayarda, Gmail’e erişirken kullanılabilir, ancak Gmail mobil uygulamasını kullananlar için bir entegrasyon henüz gelmiş değil.

Gmail kullanarak bir Google Meet toplantısı nasıl başlatılır?

Aşama 1: Gmail hesabınızı açın.

Yeni Google Meet özelliği Google hesabınız için gelmişse, sol kenar çubuğunda yeni bir Meet bölümü görürsünüz.

Adım 2: Toplantı bölümünün altında, Toplantı başlat’a tıklayın.

gmail google meet toplantı başlat

Masaüstünüzdeki “Toplantıya Hazır” ekranını açacak yeni bir sekmeye yönlendirileceksiniz.

Aşama 3: Toplantı penceresinin sağ tarafındaki Şimdi katıl düğmesine tıklayarak oluşturduğunuz toplantıya katılabilirsiniz.

gmail kullanarak google meet'te toplantı başlat

4. Adım (İsteğe bağlı): Yeni oluşturulan toplantıya katılmanın yanı sıra Toplantıya Hazır ekranında aşağıdaki işlevleri de gerçekleştirebilirsiniz.

  • Bu seçeneğe tıklamak, ekranınızın içeriğini diğer katılımcılara paylaşmaya olanak tanır. Sunumu seçtiğinizde, tüm ekranınızı, bir pencereyi mi yoksa tek bir Chrome sekmesini mi paylaşmak istediğinizi seçme seçeneğiniz olur.
  • Ses için bir telefon kullanın: Bu seçeneği seçerseniz, Google Meet’teki bir toplantı oturumu sırasında dinlemek ve konuşmak için telefonunuzu kullanabilirsiniz. Bu özellik, PC’nizin mikrofonuna bağlı kalmak yerine akıllı telefonunuzdan daha iyi ses kalitesi sunabilecektir.

Doğrudan Google ile bir Google Meet oturumuna katılma

Aşama 1: Gmail hesabınızı açın.

Yeni Google Meet entegrasyonu Google hesabınız için yayındaysa, sol kenar çubuğunda yeni bir Meet bölümü görürsünüz.

Adım 2: Toplantı bölümünün altında Toplantıya katıl’ı tıklayın.

gmail google meet toplantıya katıl

Aşama 3: Önceden oluşturulmuş toplantıya katılmanız için size verilen toplantı kodunu girin ve ardından Katıl’a tıklayın.

Masaüstünüzdeki “Toplantıya Hazır” ekranını açacak yeni bir sekmeye yönlendirileceksiniz.

4. Adım: Toplantı penceresinin sağ tarafındaki Şimdi katıl düğmesine tıklayarak oluşturduğunuz toplantıya katılabilirsiniz.

5. Adım (İsteğe bağlı): Toplantıya katılmanın yanı sıra Toplantıya Hazır ekranında aşağıdaki işlevleri de gerçekleştirebilirsiniz.

  • Bu seçeneğe tıklamak, ekranınızın içeriğini diğer katılımcılara paylaşmaya olanak tanır. Sunumu seçtiğinizde, tüm ekranınızı, bir pencereyi mi yoksa tek bir Google Chrome sekmesini mi paylaşmak istediğinizi seçme seçeneğiniz olur.
  • Ses için bir telefon kullanın: Bu seçeneği seçerseniz, Google Meet’teki bir toplantı oturumu sırasında dinlemek ve konuşmak için telefonunuzu kullanabilirsiniz. Bu özellik, PC’nizin mikrofonuna bağlı kalmak yerine akıllı telefonunuzdan daha iyi ses kalitesi sunabilecektir.

Gmail ile Google Meet kullanılabilir mi?

Google, Google Meet-Gmail entegrasyonunu duyurduğunda, özelliğin yalnızca G Suite müşterileri tarafından kullanılabildiğini açıkladı. Ancak, 6 Mayıs’ta Google, Meet’ı G Suite üyesi olmayan kullanıcılar için de kullanılabilir hale getirdi. Tek ihtiyacınız olan standart bir Gmail hesabı.

Bir seferde en fazla 100 üyeye bağlanabilirsiniz ve Meet, 30 Eylül 2020’ye kadar yapılan yayınlar için süre koymaz. Ekim ayından itibaren ücretsiz versiyonu kullanan kullanıcılar yalnızca 60 dakikalık konferans görüşmeleri yapabilir.

Gmail’de Hesabınızda Google Meet Neden Görünmüyor?google meet gmail entegrasyonu

Gmail’deki Google Meet ile birkaç saniye içinde bir toplantı başlatabilir veya toplantıya katılabilirsiniz. Ancak, Gmail hesabınızdaki özelliğe hala erişemiyorsanız ne olur? Google Meet’ın Gmail’inizde görünmemesinin birkaç nedeni aşağıda verilmiştir.

  • Hesabınız için henüz yayınlanmamış olabilir – Blog yayınında Google, özelliğin 16 Nisan 2020’den itibaren yayınlanmaya başlayacağını, ancak bunun Hızlı Sürüm alanları için olduğunu belirtti. Zamanlanmış Sürüm alan adları için Google, Gmail’de Meet’ın 14 Mayıs 2020’ye kadar kullanıma sunulmasını tamamlayacağını söylüyor.
  • Kuruluşunuzun Yöneticisi sizin için Görüntülü görüşme ile tanışın özelliğini etkinleştirmemiş olabilir– Gmail hesabınızdan yine de Meet’a erişemiyorsanız, kuruluşunuzun yöneticisinin hesabınız için video toplantı özelliklerini devre dışı bırakmış olma olasılığı vardır.

Google Meet’i kuruluşunuz için etkinleştirme (yönetici olarak)

Aşama 1: Bir yönetici hesabı kullanarak Google Yönetici konsoluna giriş yapın.

Aşama 2: Google Yönetici konsolunun içinde Uygulamalar> G Suite> Hangouts Toplantısı ve Google Hangouts’a gidin.

Aşama 3: Servis durumu’nun yanındaki aşağı oku tıklayın ve Herkes için AÇIK seçeneğini seçin.

Aşama 4: Şimdi ‘Hangouts Toplantısı ve Google Hangouts’ ayarları sayfasında Videoyla tanışın ayarlarını tıklayın.

Aşama 5: Video görüşmesi bölümünü seçin ve ‘ Kullanıcıların video ve sesli arama yapmasına izin ver ’seçeneğini yanındaki kutuyu işaretleyin.

Bu, kuruluşunuzdaki tüm kullanıcıların Google Meet’ta toplantılar başlatmasına ve toplantılara katılmasına olanak tanır ve seçenek Gmail hesaplarında da görünür olur.